• Mindaugo g. 27, Vilnius
  • + 370 699 77177

Apšvietimo projektavimas

Apšvietimo sluoksniai

Įprasta vidaus patalpų apšvietimą skaidyti į keturis  vadinamuosius apšvietimo sluoksnius, kurie padeda tinkamai suvokti ir suprojektuoti vidaus erdvių apšvietimą.

1. Erdvės tūrio bendrasis apšvietimas

Šis sluoksnis yra būtinas visais atvejais. Jis sukuria tolygų apšvietimą visoje patalpoje . Dažniausiai naudojami netiesioginės atspindėtos šviesos šviestuvai, kurie šviečia į lubas ir pan.

2. Funkcinis apšvietimas

Jis naudojamas konkrečiai patalpos erdvės vietai apšviesti. Pavyzdžiui, darbo stalui, virtuvės darbo zonai, žurnaliniam staliukui svetainėje ir t. t. Dažniausiai tai yra kryptiniai šviestuvai su skaidytos šviesos srautu.

3. Dekoratyvusis apšvietimas

Pirmiausiai šis sluoksnis yra svarbus interjere  kuriamai emocijai ir grožiui.  Kartu toks šviestuvas sukuria ir bendrąjį arba funkcinį apšvietimą.

4. Akcentinis apšvietimas

Jis skirtas išryškinti ir pabrėžti atskiras interjero detales (skulptūrą, paveikslą ar išskirtinio grožio komodą). Dažniausiai šiam apšvietimui sukurti naudojami kryptiniai šviestuvai, turintys siaurą šviesos srauto kampą.

Pagrindinė apšvietimo sluoksnių projektavimo taisyklė yra tokia: minimaliai naudojami du kūrybiškai suderinti apšvietimo sluoksniai vienoje patalpoje. Tačiau jų gali būti ir daugiau.

Apšvietimo planas ir apšvietimo zonų išdėstymas

Šiame plane išdėstomi numatomi šviesos šaltiniai ir pavaizduojamas šviesos sklidimas erdvėje. Taip pat  turi atsispindėti šviesos spalvinė temperatūra (šilta / šalta).

Fukcinės apšvietimo schemos

Kuriamose schemose ir architektūriniuose pjūviuose vaizduojama šviestuvų šviesos kryptys ir sklaidos kampai, tuomet lengva suprasti ir įsivaizduoti, kaip apšvietimo prietaisai veiks.

Apšvietimo techniniai skaičiavimai

Jie atliekami individualiai kiekvienai patalpai, nustatomi pagrindiniai apšvietimo parametrai: apšviestumas (maksimalus, vidutinis, minimalus), tolygumas (santykis tarp minimalaus ir maksimalaus apšvietimo), akinimo koeficientas ir pan.

Tinkamos apšvietimo įrangos parinkimas

Po pirmųjų projektavimo etapų (sluoksniai, planas, ...)galima parinkti apšvietimo įrangą, kuri tiktų pagal parengtą planą. Architektūriniai šviestuvai  turi atitikti labiau funkcinius reikalavimus, o dekoratyvūs  – interjero dizaino projekto reikalavimus, tačiau nepamirštant, kad jie turi atlikti  tinkamą apšvietimo funkciją.

Apšvietimo projektų pavyzdžiai čia